Ako na sexy web? Klienti milujú skeumorfizmus

Hovorí vám niečo slovo skeumorfizmus? Nie? Schválne si ho skúste vygúgliť. Stále nič? Nevadí, my v Aire ho poznáme až moc dobre a radi vás s ním zoznámime!
Jak na sexy web?

Skeumorfizmus je pojem označujúci dizajnový prvok, ktorý vzhľadom imituje inú vec s podobným využitím, aj keď to nie je pre jeho funkciu potrebné. Príkladom skeumorfizmu je laminátová podlaha, ktorá vyzerá ako drevo, čím napodobňuje klasické drevené podlahy.

Skeumorfizmus napodobňuje realitu aj na webe

So skeumorfizmom sa stretávate každý deň i vy pri práci s počítačom – využíva ho totiž množstvo aplikácií a webových stránok. Napríklad ikonku koša na vašej ploche možno tiež nazvať skeumorfizmom. Podobne sú na tom všetky grafické prvky na webe, ktoré napodobňujú skutočné veci s rovnakým využitím.

EUROtime

Na stránkach cestovky Eurotime si môžete vybrať destináciu kliknutím na špendlík pripichnutý na papierovú mapu.

Na internete zažíva skeumorfizmus svetlé časy. Aj vy ste už narazili na blog, ktorý vyzerá ako poznámkový zápisník, na stránku, ktorá vyzerá ako nástenka, či na web reštaurácie, ktorý imituje jedálny lístok? Skeumorfizmus je častý i v detailoch, sú to napríklad fotografie, ktoré majú okolo seba papierový rám, alebo nálepky s nápisom AKCIA prelepené cez zboží v e-shope. Známa spisovateľka J. K. Rowlingová mala v čase úspechu Harryho Pottera dokonca webstránku, ktorá imitovala celú jej pracovňu!

Komandor

Stránky spoločnosti Komandor, ktorá predáva luxusný nábytok, pripomínajú papierový katalóg položený na drevenom stole alebo podlahe.

K čomu je skeumorfizmus dobrý? Skvelo predáva

Prečo sa so skeumorfizmom na webe stretávame čoraz častejšie? Dôvod je jasný – prináša stránkam wow efekt. Web je vďaka nemu nápaditý a originálny, návštevníka  zaujme, vďaka čomu si web ľahšie zapamätá a rád sa k nemu i vráti.

Problém ale nastáva, keď je vďaka skeumorfizmu web neprehľadný. Zložitá grafika môže odpútať pozornosť od dôležitých častí webu a tým pácha viac škody než úžitku. Stránka, ktorá je síce pekná, ale neprináša žiadne konverzie, je pre majiteľa zbytočná. Samozrejme, skeumorfizmus ako taký nemusí vždy viesť k neprehľadnosti, častokrát k tomu ale grafika (a hlavne klientove požiadavky) zvádza. Úlohou grafika je nájsť ten správny pomer medzi obsahom a formou, vďaka čomu sa  zameria na krásu webu aj na jeho použiteľnosť.

Príkladom skvele podareného skeumorfizmu na webe je polička na homepage internetového kníhkupectva Martinus. Knihy uložené v poličke navodzujú príjemnú atmosféru, vďaka ktorej máte pocit, že nakupujete v skutočnom kníhkupectve. Web si pritom zachováva prehľadnosť a účelovosť, keďže napriek použitému skeumorfizmu to tvorcovia s grafikou príliš neprehnali.

Martinus

Vyberte si z poličky knihu, ktorú túžite prečítať.

Pre webdesignera je otázka skeumorfizmu veľkou dilemou a cesta, ktoru sa vyberie, nie je vždy jasná. Skeumorfizmus je krásny a webu dodáva nápad a kus originality, návštevníka priláka a môže si vďaka nemu s webstránkou vytvoriť bližší vzťah. Problém ale nastáva, keď je vďaka nemu web neprehľadný. Zložitá grafika môže odpútať pozornosť od dôležitých častí webu a tým pácha viac škody než úžitku. Stránka, ktorá je síce pekná, ale neprináša žiadne konverzie, je pre majiteľa zbytočná.

Čo skeumorfizmus je a čo už nie?

Možno si niekto pomyslí, že skeumorfizmus je predsa na webe takmer všade. Na každom kroku vidíme rôzne textury, ktoré vyzerajú ako papier, koža alebo drevo. To však nemusí hneď znamenať, že ide o skeumorfizmus. Rozdiel medzi skeumorfizmom a obyčajným grafickým prvkov s peknou textúrou je v tom, že skeumorfizmus vychádza z funkcie orignálu a musí mať istú logiku a použitie.

Do it tomorrow

Nie, toto nie je fotka môjho pracovného stola. Je to aplikácia Do it Tommorow, ktorá za vás spravuje váš kalendár a úlohy.

Dá sa to vysvetliť na rozdieli medzi pozadím na stránkach firmy Komandor a kníhkupectva Martinus. Oba weby majú na pozadí textúru, ktorá imituje nábytok, na ktorom je celý web akoby položený. Web Komandoru predstavuje katalóg s fotografiami vstavaného nábytku položený na stole, čo dáva logiku a reálny papierový katalóg tak skutočne môžete použiť – takže to je skeumorfizmus. Web Martinusu ale obsahuje už spomínaný prvok poličky s knihami. Ona samotná je tiež skeumorfizmom, pretože má rovnakú funkciu ako reálna polička – vyberete si z nej knižku. Pozadie je ale vďaka nej nezmyselné – knižnicu si predsa nepoložíte na stôl, ale postavíte ju k stene. Vďaka tomu je pozadie tohto webu len efektným designovým prvkom, skeumorfizmom ale nie je.

Prečo je tento rozdiel tak dôležitý? Známy výrok Steva Jobsa hovorí za všetko: “Design nie je len o tom, ako to vyzerá a ako to pôsobí. Design je o tom, ako to funguje.” Každý grafický prvok by mal mať svoj praktický význam a nič by nemalo byť použité len kvôli tomu, že to pekne vyzerá. Pre webdesign to platí dvojnásobne.

Boj o Apple: Vracia sa minimalistická éra?

Priekopníkom v skeumorfizme je firma Apple. Skeumorfizmus je totiž typický pre design aplikácií v zariadeniach iPhone či iPad, napríklad pre aplikáciu Kalendár, ktorá vyzerá ako skutočný kalendár zavesený na stene, alebo iBooks, kde sú vaše elektronické knihy úhľadne uložené v poličke.

Apple

Aplikácie iBooks s knižkami na polici a Poznámky, ktoré vyzerajú ako skutočný poznámkový blok a dokonca sa zmačkajú a odletia do koša, keď ich zmažete.

Prehnaný skeumorfizmus sa však v Appli stal dôvodom na hádky. Nezhody medzi designerom Jonathanom Ivym, ktorý presadzuje čistý a jednoduchý design, a manažérom Scottom Forstallom, ktorý je skeumorfistickým vzhľadom naopak nadšený, vyústili spolu s ďalšími problémami k odchodu Forstalla zo spoločnosti. Ako sa zmení grafika aplikácií Applu a aký dopad to bude mať na trendy napríklad aj vo webdesigne, ukáže čas.

My v Aire kvôli skeumorfizmu nevedieme žiadne vojny, naopak. Vieme, kedy je vhodné ho na webe použiť, a kedy je lepšie zvoliť cestu minimalizmu. O tom, či se nám to darí, sa môžete presvedčiť v našich referenciách. Pozrite sa na naše redesigny webov alebo na webové stránky, ktoré sme pre klientov robili celé.

Přidat komentář